Pielęgnacja skóry osób starszych. O czym należy pamiętać?
Pielęgnacja skóry osób starszych. Pielęgnacja osób niepełnosprawnych. Pielęgnacja osób leżących

Pielęgnacja skóry u osób starszych wymaga szczególnej uwagi. W skórze wraz z wiekiem zachodzą zmiany, przez co potrzebuje ona odpowiedniej opieki. Dlatego pielęgnacja osoby starszej nie powinna ograniczać się tylko do stosowania odpowiednich kosmetyków, ale wprowadzenia także zmian np. w diecie.

Pielęgnacja osób starszych – dieta to podstawa

Dzisiaj na rynku znajdziemy dużo kosmetyków i specjalistycznych preparatów, które poprawią kondycję skóry. Dobrej jakości specyfiki mają zbawienny wpływ na organizm, jednocześnie nie zastąpią zdrowego stylu życia.

Podstawą pielęgnacji osób starszych jest dbanie o prawidłowe nawodnienie. Wraz z wiekiem zaburzone zostaje odczuwanie pragnienia, a także pojawiają się problemy np. z nietrzymaniem moczu. To z kolei sprzyja piciu zbyt małej ilości płynów.

Natomiast odpowiednie nawodnienie to podstawa nie tylko pielęgnacji, ale także ogólnego stanu zdrowia. Równie duże znaczenie ma zbilansowana dieta. Powinna być ona obfita w mikro i makroelementy.

Odpowiednie zabezpieczenie i ochrona skóry u osób starszych

Kolejnym, istotnym elementem pielęgnacji skóry osób starszych jest odpowiednie zabezpieczenie. Warto pamiętać o:

- Regularnym myciu – zbyt często kąpiele wysuszają skórę. Mycie powinno odbywać się raz lub dwa dziennie z wykorzystaniem delikatnych kosmetyków.

- Ubraniach z miękkich i naturalnych tkanin – dobrze dobrana odzież sprawia, że skóra może oddychać i mniej się poci.

- Stosuj kremy ochronne – zwłaszcza latem należy stosować krem UV.

Pielęgnacja skóry u osób starszych – wykorzystaj sprawdzone kosmetyki

Podstawą pielęgnacji osób starszych jest odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Pomocne w tym są kosmetyki. Przede wszystkim nie należy używać produktów ze sztucznymi dodatkami, ponieważ mocniej obciążają one skórę.

Najlepszym wyborem są naturalne chusteczki do mycia osób starszych, bo nie zawierają sztucznych dodatków, a często są wzbogacone o liczne minerały i witaminy, które dodatkowo odżywiają.

Oczywiście kosmetyki do pielęgnacji osób starszych powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ponadto, gdy zauważysz niepokojące zmiany skórne np. wysypkę, to skontaktuj się z lekarzem.

Pielęgnacja osób starszych leżących

Na szczególną uwagę zasługuje pielęgnacja skóry u osób obłożnie chorych, które nie mogą się poruszać. Są one narażone na powstanie odleżyn. Dlatego właściwa pielęgnacja jest kluczowa.

Pielęgnacja osoby starszej leżącej wymaga przede wszystkim użycia odpowiednich preparatów do higieny. Regularne mycie to podstawa pielęgnacji, natomiast nie zawsze jest możliwa kąpiel z użyciem wody. Kremy, pianki, czy też chusteczki myjące doskonale sprawdzą się do dbania o codzienną higienę.

Oczywiście pielęgnacja osób starszych leżących także wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków nawilżających i nawadniających skórę. Są one doskonałym uzupełnieniem podstawowej higieny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium