Jak usunąć trudne plamy z ubrań - poradnik
Jak usunąć trudne plamy z ubrań - poradnik

Jak usunąć trudne plamy?

Żywica, pot, trawy, wino, krew, tłuste potrawy – to tylko niektóre źródła trudnych i uporczywych plam, które mogą nie zniknąć podczas zwykłego prania. Jak usunąć trudne plamy z ubrań? Na co należy zwrócić uwagę, żeby nie zniszczyć odzieży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami?

Plamy pod pachami nie są efektem jedynie potu. Te zabrudzenia powstały na skutek połączeniu potu z antyperspirantem. Dlatego klasyczne płyny, kapsułki i proszki do prania nie radzą sobie z nimi. Jak można się ich pozbyć?

Najprostszym sposobem są profesjonalne środki do sprzątania. Żółte plamy najczęściej pojawiają się na białych koszulkach. Możesz użyć wybielacza. Należy go nanieść na stare plamy, odczekać chwile, a następnie spłukać dokładnie. W przypadku kolorowych ubrań lepszym wyborem jest odplamiacz.

Możesz także spróbować domowych sposobów. Do walki z plamami od potu polecany jest sok z cytryny, ocet, czy nawet soda oczyszczona. Trzeba nałożyć wybraną substancję na plamę, odczekać i następnie uprać ubranie ręcznie.

Jak pozbyć się żywicy z ubrań?

Żywica, czyli sok z drzew to zabrudzenie, które bardzo ciężko usunąć za pomocą tradycyjnego prania. Tu doskonale sprawdzą się domowe sposoby. Najczęstszym polecanym rozwiązaniem jest przykrycie plamy cienką szmatką, a następnie uprasowanie tkaniny maksymalną (dla danego materiału) temperaturą.

Dzięki temu żywica powinna rozpuścić się i przykleić do nowej tkaniny.

Inną opcją jest włożenie zaschniętej plamy do zamrażarki i następnie drapanie jej. Pomocny może okazać się także ocet oraz olejek herbaciany. Te substancje mogą rozpuścić żywicę, co pomoże usunąć jej resztki z tkaniny.

Jak pozbyć się plam z trawy i błota?

Ubrania pobrudzone trawą to coś, z czym regularnie mierzy się każdy rodzic. Dobra wiadomość jest taka, że mało intensywne plamy powinny zejść podczas zwykłego prania. Gdy zauważysz zabrudzenia spowodowane trawą, to kluczowy jest czas reakcji. Świeże plamy mogą zejść podczas zwykłego prania ręcznego.

W przypadku rozległych, intensywnych i starych zabrudzeń skorzystaj z odplamiacza. Natomiast gdy plamy pojawiły się na białym ubraniu, możesz także wykorzystać wybielacz.

Jak usunąć trudne plamy z ubrań? Garść porad na koniec

Żeby skutecznie usnąć plamy z ubrań, najlepiej działać szybko. Gdy zabrudzenie jest świeże, to szanse na jego usunięcie są znacznie prostsze.

Dodatkowo pamiętaj, żeby przed zastosowaniem jakiegokolwiek specyfiku najpierw przetestuj jego działanie na niewielkim i mało widocznym fragmencie tkaniny. Dotyczy to zarówno specjalistycznych preparatów, jak i domowych środków. Dzięki temu upewnisz się, że nie odbarwia on tkaniny.

A gdy szukasz specjalistycznych środków, które pomogą usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia, to zobacz naszą ofertę. Hurtownia zaopatrzenia medycznego medim24 posiada duży wybór środków, które świetnie sprawdzą się do prania ciężkich plam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium