Jak myć ręce prawidłowo? Krok po kroku do zdrowia i higieny
Jak myć ręce prawidłowo? Krok po kroku do zdrowia i higieny

Prawidłowe nawyki w zakresie higieny dłoni mają duże znaczenie dla naszego zdrowia. Jak je wypracować? Pomoże Ci w tym specjalna instrukcja – mycie rąk to cała lista czynności, które pozwalają skutecznie pozbyć się z dłoni groźnych drobnoustrojów. Wbrew pozorom nie tylko osoby pracujące w służbie zdrowia powinny wiedzieć, jak dbać o ten aspekt – niedokładne mycie rąk grozi wieloma dolegliwościami, a w najgorszym wypadku poważnymi chorobami. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo myć ręce i wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne.

Dlaczego trzeba dbać o higienę rąk?

Brudne ręce są przyczyną wielu chorób. Przekonaliśmy się o tym m.in. w trakcie pandemii COVID-19, gdy wirus szybko rozprzestrzeniał się na terenie naszego kraju. Bardzo dużo mówiło się wtedy o znaczeniu prawidłowej higieny w profilaktyce zakażeń – instrukcje mycia i dezynfekcji rąk często pojawiały się w mediach i przekazach rządowych. Wraz ze spadkiem liczby zachorowań temat ucichł, a warto pamiętać, że brudne ręce mogą prowadzić także do innych schorzeń: salmonellozy, grypy, zatruć pokarmowych, lambliozy czy wirusowego zapalenia wątroby typu A. Z tego względu ważne jest, by nie zapominać o tym, jak skutecznie myć ręce – może nas to uchronić przed wieloma dolegliwościami.

Kiedy i jak często myć ręce?

Regularne mycie i dezynfekcja rąk jest obowiązkiem osób zatrudnionych w wielu branżach, zwłaszcza w opiece zdrowotnej. To kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa – swojego i innych osób. Ale prawidłowe mycie rąk powinno być powszechnym nawykiem i stałym elementem dnia każdego z nas. W jakich sytuacjach jest to szczególnie ważne? O higienę rąk należy dbać zwłaszcza:

 • po skorzystaniu z toalety,
 • przed przygotowywaniem posiłków,
 • po kontakcie z surowym mięsem,
 • po powrocie z miejsc publicznych, zwłaszcza placówek medycznych,
 • podczas chorób, takich jak przeziębienie czy grypa,
 • w przypadku kontaktu z krwią lub odchodami (również zwierząt).

To skuteczny sposób, by zadbać o swoje zdrowie, a także zwiększyć bezpieczeństwo naszych bliskich i wszystkich osób, z którymi przebywamy.

Instrukcja mycia rąk

Jak myć ręce? Choć mogłoby się wydawać, że to prosta czynność, w praktyce okazuje się, że mało kto wykonuje ją prawidłowo. Aby pozbyć się jak największej liczby drobnoustrojów z dłoni, nie wystarczy odrobina mydła i kilka sekund mycia rąk pod kranem. Należy poświęcić na to więcej czasu. Poniżej przedstawiamy instrukcję mycia rąk opartą na zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 1. Zmocz ręce wodą.
 2. Nabierz taką ilość mydła, która wystarczy do pokrycia całych dłoni.
 3. Rozprowadź mydło, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
 4. Dokładnie umyj dłonie – pamiętaj o przestrzeniach między palcami, grzbietach palców i okolicach kciuków.
 5. Opłucz ręce wodą.
 6. Osusz dłonie czystym ręcznikiem.

Ręce należy myć przez ok. 30 sekund. Pośpiech nie jest wskazany – im krócej trwa czynność, tym mniej drobnoustrojów usuniemy z dłoni.

Prawidłowa dezynfekcja rąk

Jeśli chcesz zadbać o jak najwyższy poziom higieny, możesz zainwestować w specjalne środki do mycia rąk i płyny do dezynfekcji. Preparaty tego rodzaju są powszechnie stosowane w służbie zdrowia czy gabinetach kosmetycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich na co dzień – oczywiście w odpowiedniej ilości i zgodnie z przeznaczeniem.

Dezynfekcja rąk i skóry ma na celu usunięcie z danej powierzchni wszelkich mikroorganizmów bez użycia wody i mydła. Preparaty, takie jak płyny i chusteczki do dezynfekcji, zawierają alkohol, a także różnego rodzaju substancje aktywne i pomocnicze. Jak należy ich używać? Przede wszystkim do użycia środka nie trzeba stosować wody – wystarczy rozprowadzić preparat na skórze, dokładnie wetrzeć go w wybraną powierzchnię, np. dłonie, i poczekać aż się wchłonie. Wiele placówek udostępnia wytyczne dotyczące skutecznej dezynfekcji, do których warto się stosować. Ważne też, by zapoznać się z ewentualnymi zaleceniami producenta danego preparatu.

Jak myć ręce? Podsumowanie

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk powinna być znana wszystkim osobom – nie tylko tym, które na co dzień pracują z osobami chorymi. Prawidłowe nawyki dotyczące higieny dłoni to skuteczny sposób, by zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych bakterii, chorób i zadbać o bezpieczeństwo – swoje i innych. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w wydajne, dobre jakościowo płyny do mycia i dezynfekcji rąk, serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Medim24.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium