Dezynfekcja powierzchni w szpitalach
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pacjentów. Pozwala na eliminowanie drobnoustrojów, bakterii i grzybów, które gromadzą się na wszystkich powierzchniach w tych placówkach. Dlatego też tak ważne są odpowiednie procedury, które wyznaczają zasady i częstotliwość przeprowadzania zabiegów biobójczych. Zasady te oraz odpowiednie ich stosowanie sprawiają, że dezynfekcja w szpitalach jest skuteczna i podnosi bezpieczeństwo tych placówek.
Dezynfekcja w szpitalu — podział pomieszczeń o różnym stopniu ryzyka
W szpitalach znajdują się różne pomieszczenia, które mają też różny poziom ryzyka zakażenia. Z tego względu dzieli się je na 4 strefy:
- ciągłej czystości — są to magazyny zasobów czystych, takie jak magazyny pościeli, miejsce przechowywania materiałów sterylnych czy szpitalna apteka;
- ogólnej czystości — do niej zaliczają się dyżurki lekarskie i pielęgniarskie, klatki schodowe, sale chorych i gabinety rehabilitacji;
- zmiennej czystość — gabinety zabiegowe czy izolatki;
- ciągłego skażenia — w tym przypadku chodzi o brudownik, toalety, worki z odpadami.
Dezynfekcja w szpitalu — ogólne zasady
Utrzymanie czystości w szpitalach, którą umożliwiają odpowiednie środki do dezynfekcji, ma zapobiegać szerzeniu się zakażeń. Dlatego też proces sprzątania musi być zgodny z ogólnymi zasadami. A są to:
- dezynfekcja powierzchni oraz dezynfekcja narzędzi powinna się odbywać po każdym pacjencie;
- przed myciem i odkażaniem powierzchni należy usunąć z pomieszczenia brudną bieliznę i odpady medyczne, które są siedliskiem bakterii;
- sprzątanie i odkażanie należy rozpocząć od powierzchni pionowych najmniej zabrudzonych. Potem zająć się podłogą;
- sprzęt myjący po sprzątaniu należy zdezynfekować i odstawić do czystego pomieszczenia.
Płyn do dezynfekcji powierzchni — jak działa i jaki ma skład?
Jak działają płyny i środki do dezynfekcji powierzchni? Kluczowym elementem jest ich skład. Pogarsza on warunki do bytowania bakteriom i mikroorganizmom, dzięki czemu nie utrzymują się i nie rozwijają na danej powierzchni. W zależności o rodzaju dezynfekowanej powierzchni używa się preparatów o innym składzie. Oto skład i działanie produktów do dezynfekcji:
- dłoni — odkażanie rąk to podstawowa czynność, którą personel medyczny ma we krwi. Regularnie dezynfekują dłonie po kontakcie z pacjentem, ale też po kontakcie ze sprzętem medycznym. Są więc narażeni na częsty kontakt ze środkami do odkażania. Dlatego też płyny do dezynfekcji rąk oraz płyny do mycia rąk, których używają, powinny mieć składniki łagodzące. Powinny również być stworzone na bazie nowoczesnych związków chemicznych, które są neutralne dla skóry. Dzięki czemu dłonie personelu medycznego nie będą narażone na uszkodzenia;
- niewielkich powierzchni — te środki mogą mieć bardziej agresywny skład, ponieważ nie mają ciągłego kontaktu ze skórą. W tym przypadku często środkiem biobójczym jest alkohol. Jednak na rynku coraz częściej można spotkać preparaty niealkoholowe, które mają dużą kompatybilność materiałową. Oznacza to, że nie uszkodzą powierzchni metalowych, wykonanych z tworzyw sztucznych czy kamienia;
- dużych powierzchni — to preparaty, które są łatwe w dozowaniu, skuteczne a przy tym nieszkodliwe dla ludzi przebywających w szpitalu. Dawniej wiele tych środków korzystało z właściwości chloru, który był ich podstawowym składnikiem. Dzisiaj wykorzystuje się inne związki chemiczne, które nie mają tak drażniącego zapachu.
Wszystkie te produkty nie pozostawiają śladów czy smug. Dodatkowo nie ma konieczności ich spłukiwania. Dlatego też są szybkie w użyciu i można je stosować nawet w krótkiej przerwie między pacjentami.
Procedura dezynfekcji powierzchni — na czym polega?
Produkty do dezynfekcji powierzchni stosowane w szpitalach mają formę gotowego płynu i służą do natychmiastowego użycia. A sama procedura mycia i dezynfekcji twardych zmywalnych powierzchni również nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności trzeba usunąć krew, ślinę i inne substancje z powierzchni za pomocą suchych chusteczek. Następnie rozpylić roztwór na powierzchnię i rozprowadzić go suchą ścierką. Tak rozprowadzony środek zostawić do wyschnięcia. Nie można go wycierać, ponieważ straci swoje właściwości, a cały proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych się nie uda.
Podsumowanie
Dezynfekcja powierzchni szpitalnych ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa pracowników i pacjentów. By była skuteczna, konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności oraz przestrzeganie zasad. Ważną rolę odgrywają również odpowiednie środki do dezynfekcji, które sprawiają, że bakterie i drobnoustroje nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Środki do odkażania muszą być również dobrane do rodzaju powierzchni, która ma być dezynfekowana. W przypadku częstego kontaktu środka z dłońmi warto wybrać produkt z substancjami łagodzącymi. Wtedy dezynfekcja nie będzie szkodliwa.