Jak używać płyn do dezynfekcji rąk
Jak używać płyn do dezynfekcji rąk

Jak używać płynu do dezynfekcji rąk?

Jak używać płynu do dezynfekcji rąk, by skutecznie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów? W czasach pandemii każdy zadaje sobie to pytanie. Od czasu pojawienia się koronawirusa w naszym życiu zwracamy większą uwagę na czystość naszych dłoni, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia. Jednak istnieje wiele miejsc, takich jak szpitale, salony kosmetyczne czy gabinet weterynaryjne, w których dezynfekcja rąk to podstawa. Dowiedz się, jaki jest schemat mycia i dezynfekcji rąk oraz jaki płyn wybrać.

Dwa sposoby dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk jest konieczna nie tylko w szpitalu. Jest stosowana również w restauracjach podczas przygotowywania jedzenia i powinna być stosowana również w Twoim domu. Dezynfekcja pozwala zniszczyć większość drobnoustrojów chorobotwórczych takich jak bakterie, grzyby i pierwotniaki. Dzięki temu Ty i Twoja rodzina zmniejszacie ryzyko zarażenia się tak zwanymi chorobami brudnych rąk. Są to między innymi żółtaczka, Salmonelloza czy dur brzuszny, który często wymaga hospitalizacji trwającej od 2 do 4 tygodni. Wyróżnia się dwa sposoby dezynfekcji rąk:

  • chirurgiczna — stosuje się ją przed wykonaniem zabiegu lekarskiego i po jego wykonaniu. Jest  również konieczna przed założeniem rękawiczek medycznych. Lekarze wykonują ją w przypadku kontaktu z chorym lub sprzętem medycznym. Taka dezynfekcja rąk trwa około 90 sekund;
  • higieniczna — trwa około 30 sekund. Ta dezynfekcja jest stosowana w życiu codziennym. Powinno się ją wykonywać przed przygotowaniem posiłków, po sprzątaniu oraz po zmianie pieluch u dzieci. By chronić siebie i innych przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową dezynfekcję warto również wykonać po każdym wydmuchaniu nosa, kaszlnięciu czy kichnięciu.

Jak poprawnie dezynfekować ręce?

Schemat mycia i dezynfekcji rąk pomoże Ci odpowiednio zadbać o higienę dłoni. Najważniejszą jego zasadą, o której musisz pamiętać, jest częste mycie rąk wodą z mydłem. Jeżeli nie masz takiej możliwości na przykład podczas podróży czy wycieczki w górach, to warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do dezynfekcji. Muszą one zawierać minimum 60% alkoholu. Dzięki nim będziesz w stanie zdezynfekować ręce, w każdym miejscu, w którym się znajdziesz. Procedura dezynfekcji rąk zawiera też instrukcję, według której musisz wykonać tych parę kroków:

  1. Nałożyć odpowiednią ilość preparatu na dłonie. Muszą być całkowicie zwilżone.
  2. Potrzeć górną część palców prawej dłoni o wnętrze lewej dłoni i odwrotnie.
  3. Potrzeć dłoń o dłoń i wykonywać okrężne ruchy wokół kciuka. Potrzeć również grzbietowe części dłoni i dokładnie rozprowadzić preparat we wewnętrznych zagłębieniach.
  4. Pocierać dłonie tak długo aż preparat sam nie wyschnie.

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad oraz zastosowanie odpowiedniego płynu do dezynfekcji rąk daje gwarancję, że proces odkażania przebiegł prawidłowo. Dzięki temu możesz bez obaw zjeść kanapkę w pociągu czy na wycieczce i nie martwić się, że przez to zarazisz się jakąś chorobą.

Jakich płynów do dezynfekcji rąk używać?

Jaki płyn do dezynfekcji rąk kupić, by spełniał swoje zadanie? Nasz sklep medyczny w ofercie ma między innymi żele i płyny do dezynfekcji. Dzięki temu możesz wybrać rodzaj środka, który najbardziej Ci odpowiada. Podczas wyboru sprawdź skład, jaki mają poszczególne płyny do mycia rąk lub płyny do dezynfekcji rąk. Jest on kluczowy dla poprawnej dezynfekcji. Najskuteczniejsze preparaty tworzone są na bazie alkoholu, którego minimalna zawartość musi wynosić 60 %. Warto również zwrócić uwagę na konsystencję danego środka. Płyn nie może być zbyt rzadki, bo będzie spływać z dłoni, a rozprowadzenie go na skórze będzie bardzo trudne. Warto również sprawdzić zapach danego płynu. Jeżeli będzie zbyt ostry i drażniący, to może zniechęcić do używania go. Żeby nie uszkodzić delikatnej skóry dłoni warto również, aby płyn do dezynfekcji miał w składzie pantenol, glicerynę lub aloes. Mają one działanie łagodzące, dzięki któremu nie narazisz skóry dłoni na przesuszenie.

Jaki płyn do dezynfekcji stosować przy niemowlaku, by był dla niego bezpieczny? Noworodki nie mają w pełni rozwiniętej odporności, a do tego ich skóra jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego też postaw na preparat, który zawiera łagodzącą alantoinę oraz który ma neutralne pH dla ludzkiej skóry. 

Podsumowanie 

Dezynfekcja rąk jest bardzo ważna zarówno w szpitalach, jak i innych placówkach takich jak salony kosmetyczne czy nawet restauracje. Powinna być również stosowana w domach, ponieważ pozwala zapobiegać rozwojowi chorób. Dzięki niej można pozbyć się większości groźnych dla ludzi drobnoustrojów. By proces odkażania był skuteczny, trzeba postępować zgodnie ze schematem dezynfekcji oraz stosować odpowiednie środki. Preparaty do dezynfekcji powinny zawierać odpowiednią ilość alkoholu oraz mieć przyjemny zapach i składniki łagodzące, by korzystanie z nich było przyjemne. Zastosowanie się do tych zasad sprawi, że dezynfekcja rąk będzie skuteczna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium