Co to Jest Dezynfekcja. Jakie są Metody i Rodzaje?
Co to Jest Dezynfekcja. Jakie są Metody i Rodzaje?

Co to Jest Dezynfekcja. Jakie są Metody i Rodzaje?

W dzisiejszych czasach każdy z nas mniej więcej wie, co to jest dezynfekcja. Jest ona obecna od zawsze w placówkach medycznych czy salonach kosmetycznych. Wraz z pojawieniem się pandemii dezynfekcja stała się ważnym elementem życia każdego człowieka. Mamy z nią do czynienia również w sklepach czy środkach komunikacji miejskiej. Z tego artykułu dowiesz się, jak brzmi definicja dezynfekcji, czym różni się ona od sterylizacji oraz jakie są jej rodzaje. 

Dezynfekcja – definicja 

Dezynfekcja polega na niszczeniu za pomocą odpowiednich środków dezynfekujących takich drobnoustrojów jak:

  • bakterie;
  • grzyby;
  • wirusy;
  • pasożyty.

Dezynfekować można zarówno skórę, przedmioty, jak i całe pomieszczenia. Warto pamiętać, że zdezynfekowanie jakiegoś przedmiotu czy pomieszczenia nie jest równoznaczne z jego wyjałowieniem. Oznacza to, że dezynfekcja nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe drobnoustrojów. 

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja a sterylizacja, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma procesami? Wiele drobnoustrojów występuje w formie wegetatywnej i przetrwalnikowej. Oznacza to, że mogą przetrwać w niesprzyjających warunkach. Przetrwalniki są również bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych w tym środków chemicznych. Dezynfekcja nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe, co może spowodować, że rozwiną się one wtedy, gdy będą miały korzystne warunki. Sterylizacja natomiast usuwa również formy przetrwalnikowe. Zapewnia tym samy jałowość narzędzi i innych sprzętów, która jest niezbędna do przeprowadzania procedur medycznych czy stomatologicznych.

Rodzaje dezynfekcji 

Wyróżnia się trzy metody dezynfekcji:

  • fizyczną;
  • chemiczną;
  • termiczno-chemiczną.

Metody te oraz środki używane do dezynfekcji zależą przede wszystkim od rodzaju powierzchni. Dezynfekcja powierzchni wymaga zastosowania innych środków niż dezynfekcja narzędzi

Dezynfekcja fizyczna

Ta metoda dezynfekcji może polegać na użyciu pary wodnej o temperaturze 100-105 ºC pod normalnym lub zwiększonym ciśnieniem. Parę wodną najczęściej stosuje się do odkażania sprzętu i wyposażenia sanitarnego. W ramach dezynfekcji fizycznej można również użyć promieni UV o długości 256 nm. Niszczą one drobnoustroje, które znajdują się w powietrzu lub na powierzchniach

Dezynfekcja chemiczna 

Ta metoda dezynfekcji polega na wykorzystaniu środków o właściwościach bakteriobójczych. Może to być alkohol, ale też substancje takie jak fenole, aldehydy, utleniacze czy związki metali ciężkich. Do tej metody zalicza się również płyny do mycia rąk czy płyny do dezynfekcji rąk

Dezynfekcja termiczno-chemiczna

Polega na zastosowaniu jednej z metod chemicznych w połączeniu z oddziaływaniem wysokiej temperatury. Może to być na przykład wygotowanie czy sparzenie wrzątkiem.

Dezynfekcja rąk i skóry – kiedy stosować i na czym polega?

Co to jest i na czym polega dezynfekcja skóry? Taką dezynfekcję trzeba wykonać przed każdym zabiegiem. Jest to szczególnie istotne, gdy ma dojść do przecięcia lub nakłucia skóry. Dezynfekcja rąk natomiast wykonywana jest ze względów higienicznych i profilaktycznych. W celu zdezynfekowania dłoni wystarczy użyć zwykłego mydła. Można również zastosować specjalne żele czy płyny. Poza domem idealnym rozwiązaniem będą chusteczki dezynfekujące. Dzięki nim możemy pozbyć się drobnoustrojów niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.

Dezynfekcja ran 

Dezynfekcja wirusów i nie tylko ma również duże znaczenie w przypadku ran. W tym celu warto użyć specjalnych płynów dezynfekujących, które zapobiegają zakażeniom chorobotwórczym. W przypadku mniejszych skaleczeń wystarczy przemyć ranę wodą i mydłem.

Dezynfekcja powierzchni – jakie środki wybrać?

Czym dezynfekować powierzchnię? W przypadku mniejszych powierzchni lepiej sprawdzą się środki gotowe do użycia takie jak spraye czy chusteczki. Takie rozwiązanie będzie idealne do małych salonów kosmetycznych czy domów. W przypadku szpitali czy dużych klinik lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie skoncentrowanych preparatów, z których na bieżąco przygotowuje się roztwory. Będzie to dużo tańsze i wydajniejsze rozwiązanie. Warto również pamiętać, że nie wszystkie preparaty nadają się do każdej powierzchni. Dotyczy to głównie środków, które w składzie mają chlor lub alkohol.

Podsumowanie 

Dzięki dezynfekcji można pozbyć się wielu drobnoustrojów chorobotwórczych. Wyróżnia się trzy metody dezynfekcji, a zastosowanie ich zależy od powierzchni oraz użytych środków. Warto wiedzieć, jak postępować w celu odkażenia ran czy skóry, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Żeby dezynfekcja była skuteczna, konieczne jest również użycie odpowiednich środków. Stosowanie się do tych wszystkich zasad sprawia, że ludzie są mniej narażeni na różnego rodzaju infekcje czy choroby. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium